Partneři projektu LasApp přivítali novináře v rámci tiskového dne k projektu LasApp – Průlomové laserové technologie pro chytrou výrobu, vesmírné a biotechnologické aplikace. Akce se uskutečnila 26. března ve vědeckých centrech BIOCEV ve Vestci u Prahy a v HiLASE v Dolních Břežanech. Novináři si prohlédli špičkové laboratoře a sektali se s předními vědeckými osobnostmi projektu. Nahlédli tak do nitra výzkumu, jehož cílem je posunout hranice aplikace laserů v různých odvětvích – od biomedicíny až po kosmický průmysl.

Setkání s novináři bylo rozděleno do dvou bloků. Zahájeno bylo v centru BIOCEV ve Vestci u Prahy, kde projekt LasApp z pozice hlavního koordinátora projektu, Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR, představil doc. Ing. Pavel Peterka, Ph.D. Následně vystoupila prof. RNDr. Zdena Palková, CSc. z Přírodovědecké fakulty UK (BIOCEV), která se zaměřila na roli mikrobiologů ve výzkumu biofilmů a jejich interakci s nově strukturovanými povrchy. V online prezentaci dále pokračoval doc. RNDr. Libor Mrňa, Ph.D. z Ústavu přístrojové techniky AV ČR.
Po úvodním prezentačním bloku a představení prvních tří partnerů následovala komentovaná prohlídka laboratoří BIOCEV s prof. Palkovou. Poté se účastníci přesunuli do Centra HiLASE v nedalekých Dolních Břežanech, kde probíhal druhý blok prezentací.
Druhou část zahájila Ing. Jana De Merlier ze STAR Research and Innovation Cluster a přiblížila roli klastru v podpoře výzkumné a inovační infrastruktury v regionu. Následně Ing. Miroslava Flimelová, Ph.D. představila činnost Centra HiLASE v oblasti laserového mikroobrábění a vývoje povrchů pro biotechnologie i průmysl. Další online vystoupení patřilo Ing. Janu Kočímu z Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a invoace TUL (Technická univerzita v Liberci) a doc. RNDr. Karlu Žídkovi, Ph.D. z Ústavu fyziky plazmatu AV ČR – Centra TOPTEC.
V rámci prohlídky laserových laboratoří HiLASE s dr. Flimelovou se novináři seznámili s možnostmi laserového mikroobrábění a úprav povrchů pro antibakteriální účely.
Návštěva center BIOCEV a HiLASE umožnila hostům nahlédnout pod pokličku vědeckého vývoje speciálních povrchů, které zabraňují přilnutí mikroorganismů. Výsledky unikátní spolupráce mikrobiologů a expertů na laserové technologie bude možné využít hned v několika odvětvích – v medicíně, průmyslu či kosmickém výzkumu.
Poděkování
Rádi bychom poděkovali všem hostům novinářského setkání – novinářům, fotografům a našim partnerům za účast, zájem o vědu a výzkum a šíření informací o českém výzkumu.